In deze folder leest u informatie over de afdeling Intensive Care, de bezoekregels en hoe wij omgaan met het verstrekken van informatie over de gezondheidstoestand van patiënten.
Intensive Care
Op de Intensive Care Unit (ICU) behandelen wij patiënten die intensieve zorg nodig hebben. Patiënten worden voor korte of langere tijd doorlopend bewaakt. Dit hoeft niet altijd verontrustend te zijn. De ademhaling, hartslag en andere vitale lichaamsfuncties zoals bloeddruk en temperatuur worden extra bewaakt. Daarom staan en hangen er veel verschillende apparaten rondom het bed. De apparaten rondom het bed kunnen geluid maken, van een enkel piepje tot een alarm. Deze geluiden betekenen niet altijd dat er iets mis is. De apparaten geven namelijk ook een signaal als bepaalde medicatie bijna op is of wanneer een apparaat een meting niet goed uitvoert. De verpleegkundige weet wat de verschillende signalen betekenen en krijgt een melding op een pieper.
De verpleegkundigen en artsen op de ICU kunnen op meerdere plekken op de afdeling de vitale lichaamsfuncties bekijken. De patiënt wordt dus ook in de gaten gehouden als de zorgverlener niet direct naast het bed staat.
Behandelend team
Op de afdeling Intensive Care werken verschillende zorgverleners met elkaar samen. Als patiënt en naaste heeft u vooral te maken met:
- een verpleegkundige
- een arts-assistent: een volledig bevoegd arts die werkt onder begeleiding van de intensivist. De arts-assistent is altijd op de afdeling aanwezig.
- een intensivist (IC-arts): een arts die gespecialiseerd is in intensieve zorg. Hij of zij is eindverantwoordelijk voor de behandeling op de Intensive Care.
Dagelijks bespreken de verpleegkundige, arts-assistent en intensivist hoe het met de patiënt gaat. Als de patiënt wakker is en kan praten, bespreken zij met de patiënt hoe hij/zij zich voelt. Als uw naaste niet aanspreekbaar is, wordt het behandelplan besproken met de contactpersoon. Dit gebeurt tijdens het bezoekuur of tijdens een familiegesprek.
Multidisciplinair overleg (MDO)
Iedere dag rond 12.00 bespreken de verpleegkundige, arts-assistent en de intensivist de situatie ook met andere betrokken zorgverleners. Andere betrokken zorgverleners zijn bijvoorbeeld een longarts, chirurg, internist of microbioloog. Dit overleg heet een multidisciplinair overleg (MDO).
Waar vindt u afdeling Intensive Care?
Vanaf de hoofdingang gaat u naar links en volgt u de route 'Intensive Care'. Voor het bezoekersrestaurant neemt u lift C naar de tweede verdieping (+2). Als u uit de lift stapt, vindt u de Intensive Care rechts.
Bezoek
Bezoek is welkom tussen 14.00 en 20.00 uur. Bezoek is fijn, maar kan ook vermoeiend zijn. Uw gezondheid staat centraal en rust is belangrijk voor uw herstel. In overleg met u, uw naasten en de zorgverleners kan er gekeken worden wat het beste moment is voor bezoek om te komen. Wij adviseren bezoekers om met niet meer dan twee personen tegelijk te komen.
Zorg tijdens bezoekmoment
De zorg gaat ook tijdens het bezoek door. Onderzoeken, verzorging, oefeningen of visiterondes van artsen bijvoorbeeld. Het kan zijn dat bezoek tijdens deze momenten gevraagd wordt om de kamer even te verlaten.
Wachtruimte familie
Bezoekers kunnen zich melden door op de bel te drukken die in de wachtruimte hangt. Een verpleegkundige komt u dan ophalen. Dit kan soms even duren door werkzaamheden op de afdeling.
Aandachtspunten
- Desinfecteer uw handen wanneer u de Intensive Care binnenkomt en verlaat. Dit kunt u doen bij de desinfectie-pomp in de wachtruimte.
- In verband met de hygiëne zijn bloemen en planten niet toegestaan op de afdeling.
- Mobiele telefoons zijn toegestaan op de Intensive Care. Foto's maken van de patiënt kan helpen met de verwerking van de periode dat de patiënt op de ICU ligt. Let op: geluidsopnames of foto's van personeel mag u alleen in overleg maken.
Bezoek van kinderen
Ook kinderen zijn welkom op de Intensive Care. Voor kinderen kan het helpen met de beeldvorming en verwerking om een ouder of familielid op de Intensive Care te bezoeken. Of het verstandig is dat een kind op bezoek komt, is afhankelijk van de toestand van uw naaste, de leeftijd van het kind en de manier waarop het kind bepaalde dingen verwerkt. Overleg met de verpleegkundige welke mogelijkheden er zijn en waar u rekening mee moet houden als een kind op bezoek wil komen.
Kleding en persoonlijke spullen
Patiënten op de Intensive Care dragen niet hun eigen kleding, maar een ziekenhuisjasje. Dit doen we vanwege de verschillende kabels en slangetjes waarmee de patiënt verbonden is aan de apparatuur.
Als naaste vragen wij u om eigen toiletspullen mee te nemen voor de patiënt. Denk hierbij aan een scheerapparaat, deodorant, kam, tandpasta en tandenborstel. Als uw naaste voor langere tijd wordt opgenomen op de Intensive Care, raden wij aan om ook vertrouwde voorwerpen van hem/haar mee te nemen. Bijvoorbeeld foto's van thuis of zijn/haar favoriete muziek. Zo voelt uw naaste zich mogelijk wat meer vertrouwd in het ziekenhuis.
Informatie over de gezondheidstoestand van de patiënt
Wij vragen om twee contactpersonen in de familie of kennissenkring van de patiënt. Deze contactpersonen kunnen altijd informeren naar de toestand van de patiënt. In verband met de privacy van de patiënt verstrekken wij alleen informatie aan de contactpersonen. Als de toestand van de patiënt verslechtert, stellen wij de contactpersonen hiervan op de hoogte.
Personen die informatie opvragen over de patiënt, zullen wij doorverwijzen naar het telefoonnummer van de contactpersonen.
Om u zo goed mogelijk te kunnen informeren, adviseren wij u te bellen op de onderstaande tijdstippen:
- ± 07.00 uur;
- ± 13.00 uur;
- ± 22.30 uur.
U krijgt dan informatie van de verpleegkundige die uw naaste in de uren ervoor heeft verpleegd. Zo nodig kunt u ons tussendoor bellen. Ons telefoonnummer is: (0314) 32 92 55.
Gesprek met intensivist
De intensivist is eindverantwoordelijk voor de behandeling. Als u als contactpersoon met de behandelend intensivist wilt praten, kunt u een afspraak maken via de verpleegkundige of afdelingssecretaresse. Daar is meestal ook een verpleegkundige bij die uw naaste die dag heeft verpleegd.
Nazorg
Het verblijf op de Intensive Care kan een diepe indruk achterlaten op zowel de patiënt als zijn/haar naaste(n). Om deze periode te verwerken, kan het helpen om te praten met een verpleegkundige. Op de derde dag geven wij de naaste(n) een dagboekje om de ontwikkelingen van de patiënt bij te houden. Dit is vaak erg zinvol voor zowel de patiënt als de naaste(n). Als de patiënt langer dan 48 uur op de Intensive Care heeft gelegen, komt een IC-verpleegkundige de dag na ontslag van de IC-afdeling langs op de verpleegafdeling.
Een paar maanden na ontslag uit het ziekenhuis belt een IC-verpleegkundige met de patiënt. Hij/zij bespreekt dan of er nog vragen of opmerkingen zijn over het verblijf op de Intensive Care. Als patiënt of naaste mag u zelf ook contact opnemen met de IC-verpleegkundige.
De stichting Family and Patient Centered Intensive Care (FCIC) streeft ernaar om samen de impact van een IC-opname en behandeling te beperken. Voor meer informatie kunt u kijken op
www.fcic.nl.
Uw privacy en onze geheimhouding
Om u de beste zorg te kunnen geven, hebben wij gegevens van u nodig. Deze gegevens leggen wij digitaal vast en beveiligen wij goed. Wij gaan zorgvuldig om met deze gegevens en houden ons aan de wet- en regelgeving. Dit betekent onder andere dat al onze medewerkers een geheimhoudingsplicht hebben en u als patiënt recht heeft op privacy. Uitgebreide informatie over uw privacy, rechten en plichten vindt u in de folder ‘
Uw rechten en plichten als patiënt’. Deze folder kunt u raadplegen op
folders.slingeland.nl.
Camera's op de afdeling
Om de patiënten goed te kunnen observeren en bewaken, maken we op de Intensive Care gebruik van monitorbewaking en camerabewaking. In de 1-persoonskamers en bij bed 7 t/m 10 (op achterste gedeelte van de IC) zijn camera's geplaatst. Deze camera's nemen geen beelden op. We gebruiken de camera's alleen om de patiënt te kunnen zien vanaf een centrale plek op de IC-afdeling.
Bij de ingang van de IC hangt ook een camera om te zien of er bezoek in de wachtruimte zit.
Vragen
Heeft u na het lezen van deze folder nog vragen? Dan kunt u contact opnemen met de medewerkers van de afdeling Intensive Care. Zij zijn bereikbaar op telefoonnummer (0314) 32 92 55.